Home Csapatok D csoport Csehország

Csehország

Csehszlovákia kettévált 1993-ban, a szlovákok mentek erre, a csehek meg arra, és mindez nem csak a politikára, hanem a sportra is hatással volt. A csehek foci iránti szerelmét és tudását jól mutatja, hogy azóta minden Európa-bajnokságra kijutottak. Első alkalommal el is érték legjobb eredményüket, az ezüstérmet. Azóta sem tudták megismételni ezt a sikert, és nem valószínű, hogy most nyáron kerül sor erre. Régóta nincsenek jelentős eredményeik nemzetközi tornákon, a legutóbbi világbajnokságra sem jutottak ki. Kis érdekesség, hogy a selejtező-csoport után, az Eb-n is egy kvartettbe kerültek Angliával.

Csehország és az Európa-bajnokság

Angliában vettek részt először Európa-bajnokságon és nem indult jól. Vereség a németektől, de aztán meglepetésre legyőzték az olaszokat, a harmadik körre pedig olyan izgalmakat hagytak a szurkolóknak, amit talán sosem felednek. Fordulatos összecsapást vívtak az oroszokkal, és a találkozó 88. percében szerzett góllal sikerült elérni a csoportból való továbbjutást, Olaszországot és Oroszországot megelőzve. A negyeddöntőben Poborsky hozta a sikert Portugália ellen, majd egy túlórás mérkőzésen, a büntetőkig is eljutottak. Biztosabbak voltak a cseh lábak, így végül bejutottak a döntőbe.

Oroszország ellen a harmadik, továbbjutást érő találat

A tornát a németekkel szemben kezdték, és ellenük is fejezték be a fináléban. Berger révén a csehek szerezték meg az előnyt, de Bierhoff válaszolni tudott. Rendes játékidőben nem is jutottak dűlőre, aztán olyan következett, melyre korábban az Európa-bajnokságok történetében nem volt példa: aranygól. Bierhoff a hosszabbítás első perceiben betalált, ezzel lett vége a finálénak, Németország lett az Európa-bajnok. A világbajnokságokon nem jöttek a sikerek, még a kijutás sem sikerült mindig, de az európai viadalon mindig ott voltak. 2004-ben megint nagyot mentek, az elődöntő volt a végállomás, újfent az aranygól borzolta a kedélyüket. Görögország jutott a fináléba, Dellas eredményessége Csehország kiesését jelentette.

Kijutás a 2020-as Európa-bajnokságra

Rémálommal kezdődött a kvalifikáció a cseheknek, az első meccsüket a Wembley közönsége előtt vívták Angliával, és nagyon csúnyán leszerepeltek. A végeredmény 5:0 lett az angolok, akkor még aligha gondoltak a kijutásra. Aztán a következő két kört hazai pályán játszották, és nyerni tudtak Bulgária, illetve Koszovó ellen. Jaroslav Silhavy végig kitartott a négy védős rendszer mellett, előttük két szűrővel, az összképet tekintve, a manapság oly divatos 4-2-3-1-es taktikát preferálta a londoni zakó ellenére is. Alapvetően ezt a kapott gólok elkerülése érdekében alkalmazzák, ami szinte sosem jött össze a cseheknek, bár gyűjtögették a pontokat.

Jaroslav Silhavy (középen). Fotó: Oleh Dubyna / Shutterstock.com

A kapott gólokkal Silhavy sem volt elégedett, hiába vágtak vissza például Angliának hazai pályán, a 4-2-3-1-ről áttért a 4-1-4-1-re, de mivel nem sok sikert hozott, ezért maradt a népszerűbb stílusnál. A taktikai változtatások ellenére, a selejtezés nem jelentett gondot, Anglia simán vitte az első helyet, Csehországot pedig a többiek nem veszélytették abban, hogy a második pozícióból, automatikusan kijusson az Európa-bajnokságra. Valószínűleg te is gondban lennél, ha meg kellene nevezned több húzóemberüket. Jó kérdés, hogy a hazai bajnokságuk erejét, vagy a focistáik gyenge világszínvonalát jelzi, mindenesetre a többség cseh kluboknak játszik.

Csehország kulcsjátékosai az Eb során

Csapatkapitányuk a középpályás Vladimír Darida, akinek egészen magas a munkamorálja. Ezt onnan is tudhatjuk, hogy a Hertha BSC-nél az egyik kedvence, a munkát fontos erénynek tartó Dárdai Pálnak. Gólpasszokat is adott a Bundesligában, tehát a védekezési feladatok mellett, játékszervezésben is van szerepe, bár támadási stílust meghatározó tudása nincs. Patrik Schick szerezte a legtöbb gólt a selejtezők alatt, rajta kívül pedig 8 különböző játékos talált be. Schick kifejezetten jó fejpárbajokban, ugyanakkor nem annyira technikás, hogy megoldja az egy-egy elleni szituációkat, és az ilyen jellegű képzettség vagy tehetség, az egész keretből hiányzik.

Vladimir Darida. Fotó: MaciejGillert / Shutterstock.com

Csehország EB 2021 kerete

  RG AS ON OFF SL PL FC FS KG IDŐ
Kapusok
Védők
Középpályások
Csatárok

A cseh válogatott felkészülési programja

Skóciában zajlik majd az edzésük, Edinburgh városát szemelték ki maguknak. Érthető, hiszen két csoportmeccsük is Glasgowban lesz, majd Londonban jön az angolok elleni találkozó. Az edzőtábor végén két felkészülési összecsapást terveznek, Bolognában június 4-én Olaszországgal néznek szembe, majd június 8-án, egyfajta hazai elköszönés gyanánt, Prágában meccselnek Albániával.

Dátum Hazai Eredmény / Óra Vendég H D V
jún 4. Olaszország 4 - 0 Csehország 1.45 4.20 7.00
jún 8. Csehország 3 - 1 Albánia 1.53 3.60 7.00

Csehország esélyei, tippek az Eb-re

Nehéz csoportot kaptak azt gondolom, hiába vágtak például vissza az angoloknak a selejtezők során, Gareth Southgate csapata magasabb szintet képvisel. A pontok gyűjtése a horvátok ellen is nehéz lesz, a harmadik helyért viszont nagy harcban lehetnek Skóciával. A torna előtt azt mondanám, hogy sikerül is őket felülmúlniuk, és meglesz a harmadik hely, de a skót nép dacos tud lenni. Főleg, hogy nekik hazai pálya lesz a csehek elleni mérkőzés. Legfőbb gondnak azt érzem, hogy védekezésben sem annyira stabilak, hogy kihúzzák kapott gól nélkül, eközben pedig nincs stabil nyerőemberük, aki egál helyzetben a csehek felé tudná billenteni a mérleg nyelvét.