Home Csapatok A csoport Törökország

Törökország

Valószínűleg sokan emlékeznek Törökország 2000-es években nyújtott jobbnál jobb teljesítményeire a labdarúgó tornákon. Bronzérem a 2002-es világbajnokságról, 2008-ban pedig elődöntőt játszottak az Eb-n. Az elmúlt 10 évük a hullámvölgyekről szólt, de 2019-ben visszatért a kispadra Senol Günes, az egykori legendás szövetségi kapitány. Vele minden megváltozott, érdemes innentől figyelni a törökökre?

Törökország teljesítményei az eddigi Eb-k során

Hiába voltak klasszis játékosai a 2000-es éveket megelőzően Törökországnak (Tanju Colak vagy Metin Oktay), első Eb-szereplésükre 1996-ig kellett várni. Sok köszönet nem volt benne, sima utolsó hely, gólt sem szereztek. Négy évvel később már sokkal jobban szerepeltek, Hakan Sükür az utolsó csoportmeccsen villogott, ami negyeddöntőt ért számukra. A portugálok ellen azonban nem sok esélyük volt a győzelemre, de az látszott, hogy egy tehetséges keret van kialakulóban (akik 2 évvel később 3. helyen zártak a vb-n).

A 2008-as Európa-bajnokság volt a csúcspont, több szempontból is: hiába kezdtek vereséggel (megint a portugálok), házigazda Svájc ellen a végjátékban fordítottak, ahogyan a csehek elleni mérkőzésen is, mikor 0-2-ről álltak fel az utolsó 15 percben, megszerezve ezzel a továbbjutást. A negyeddöntőben jött az újabb dráma, horvátok a hosszabbítás 119. percében szereztek vezetést, de Semih Sentürk 122. percben egyenlített, büntetőkkel törökök jutottak tovább. Az elődöntőben a németek voltak az ellenfelek, ami egy újabb ikonikus meccsnek bizonyult. Hiába szereztek vezetést a törökök, fordított a Natinalelf, de a 86. percben egyenlített Semih Sentürk. Az újbóli fordítás nem sikerült, érkezett Lahm és a döntőbe rúgta a német csapatot. A 2016-os torna már nem sikerült ennyire maradandóra, hamar kiestek.

Kijutás a 2020-as Európa-bajnokságra

Felemás csoportba került Törökország. A világbajnoki címvédő franciák mellett a csoportelsőség nem volt realitás, ugyanakkor a második helyért Izlanddal kellett versenyezni. Az északi ország sokat fejlődött, szinte előre odaadták nekik az egyenes ági továbbjutást, de ők valószínűleg nem vettek tudomást arról, hogy visszatért a vb-bronzérmes válogatott sikerkovácsa, Senol Günes. Egy tehetséges fiatal korosztály mellé, kellett egy karizmatikus edző, aki képes megteremteni az átmenetet a kiégett rutinos rókák és a törtető fiatalok között. Günes képes volt erre, legyőzték hazai pályán a franciákat, ami óriási erőt adott nekik.

A kötelezőket hozták ezek után, míg Izland és Franciaország elleni döntetlenek azt jelentették, hogy a törökök második helyen, egyenes ágon kijutottak az Eb-re. Günes nem riadt vissza a taktikai változtatásoktól, hol 4-1-4-1-ben, hol 4-3-3-ban küldte pályára övéit. Sokat lendített a csapaton, hogy felnőtt egy nagyon tehetséges hátsó alakzat (Söyüncü, Demiral és Kabak), illetve beérett a török utánpótlás a támadók posztjain is, így a játék mindkét elemében jó teljesítményt tudtak nyújtani.

Törökország kulcsjátékosai

A sok tehetséges fiatal közül nehéz lenne egy-két játékost kiemelni, inkább Senol Günes az, akit a középpontba állítok. A rutin adott nála, rendkívül jó “tanár”, aki motiválja a keretet, képesek érte küzdeni a pályán. Ezt emelte ki a 35 éves Burak Yilmaz is. A Lille támadója megkapta a lehetőséget Günestől, amit maximálisan meghálál. Amikor a szövetségi kapitány visszatért a válogatotthoz, Yilmaz két év után újból kezdő lett. Visszatérő meccsén gólt szerzett, összességében 14 meccsen 5 gólt hozott a Günes-éra alatt, hatása azonban ennél is nagyobb, ahogyan a szövetségi kapitánynak is, aki mindenkiből kihozza a legjobbat.