Home Csapatok D csoport Skócia

Skócia

Rég vett részt bármilyen nemzetközi tornán a felnőtt skót válogatott, mely rögtön a legnagyobb, ősi rivális Angliával került egy kvartettbe az Európa-bajnokságon. Második kör, Wembley, tökéletes helyszín egy vérbeli rangadóhoz. A csoportkörnél még egyetlen vébén és Eb-n sem mentek tovább, ezúttal sem esélyesek rá, de ettől függetlenül a skótokat sosem szabad leírni. Defenzív játékukat nem lesz élmény nézni, a kijutásuk is csupa hosszabbításba torkolló, 0:0-s és 1:1-es döntetlen után jött össze büntetőkkel.

A skót válogatott és az Eb

Nem lesz hosszú összefoglaló, mert egészen érdekes módon, a megszokástól eltérően, lényegesen több vébén vettek részt, mint Európa-bajnokságon. Mindössze két alkalommal jutottak ki európai tornára, és akkor sem alkottak túlságosan maradandót. 1992-ben a csoportkörben egy győzelemre voltak jók, emellett két vereség volt a mérlegük. Ez így végeredményben kevés volt az első két, továbbjutást érő helyhez. Mégis történelmet írtak a viadalon, hiszen a Független Államok Közössége-beli labdarúgó-válogatott utolsó tétmérkőzését Skócia ellen játszotta.

Skót szurkolók. Fotó: Tomasz Bidermann / Shutterstock.com

Második Eb-jük az angol rendezésű 1996-os volt, a rivális hazájában a Tartan Army talán élete legkellemesebb perceit töltötte. Az angol rendfenntartó erők nyilván máshogy emlékeznek a dologra, de az 1992-es Európa-bajnokságon legjobb szurkolótábornak választott Tartan Army nem kímélte a rendezőket. A sors fintora, hogy akkor is egy csoportban voltak Angliával. Vereséget szenvedtek a skótok, 76 ezer néző előtt a Wembley-ben, de az egyenes kieséses szakasz csak azért nem sikerült végül, mert rosszabb gólarányuk volt, mint a hollandoknak.

Kijutás a 2020-as Európa-bajnokságra

Miközben kapott 50 gólt San Marino a selejtező-csoportban, addig Skócia lehozta a 10 fordulót 15 bekapott találattal. Azért a párhuzam, mert a skótok 16 szerzett góljából 8-at San Marinónak rúgtak, tehát az eredményességük fele, az utolsót helyet kibérelő fél-amatőr válogatott ellen jött össze. Mínuszos gólaránnyal meglett a 3. hely és a rájátszás, ahol mindenki képet kaphatott a skótok stílusáról. Defenzív foci, melyben John McGinn az egyetlen játékos, aki kettőnél többször tudott betalálni az ellenfelek hálójába. Támadásban ez nem túl sok opció, amiből még lehetnek problémáik nekik és a nézőknek is.

Skócia. Fotó: Alizada Studios / Shutterstock.com

Steve Clarke a szövetségi kapitányuk, aki játékosként védő volt. Ez meg is látszik az általa edzőként preferált játékstíluson. A selejtezők rájátszásában az első körben Izrael volt az ellenfelük, mely azért könnyen táncba vihető, egy kis gólokkal történő adok-kapokba. Nem így történt, rendes játékidő 0:0, aztán a hosszabbítás sem hozott eredményt, és végül büntetőrúgásokkal Skócia ment tovább. Majd jött a végső ellenfél, Szerbia válogatottja. 44%-os skót labdabirtoklás mellett 67%-os passzhatékonysággal vezettek 1:0-ra, aztán a 90. percben egyenlítettek a szerbek. Hosszabbítás lement, majd büntetőkkel a skótok jutottak ki az Európa-bajnokságra. Összezuhanhattak volna a skótok a kései egyenlítés miatt, de nem tették, és ez lehet a fő fegyverük, az erős akarat.

A skót válogatott kulcsjátékosai

Többségében skót és angol klubok focistáival vívták ki a tornán való részvételt. A csatárok nem túl eredményesek, inkább a középpályáról jöhetnek a gólok, és vannak igazán masszív védőik. A korábban említett John McGinn volt a házi gólkirály, aki az Aston Villában keresi a kenyérre valót. Ebben a szezonban előkészítésben és befejezésben is jeleskedett, bár Jack Grealish vagy épp Ollie Watkins kicsit elhomályosította a többi Villa-focista teljesítményét. Vannak igazán jól csengő nevek is a skót válogatottban, Andrew Robertson, Kieran Tierney, vagy épp Scott McTominay, meglátjuk hogy a tudásukat klubjuk erősítette fel, vagy válogatott szinten is meg tudják mutatni mire képesek.

Skócia felkészülési programja

Ahogyan a többség, úgy a skótok is két találkozóval hangolnak az Európa-bajnokságra, az edzőtábor után. Központjuk Hurworth-on-Teesben lesz, tehát Angliában. Első barátságos ellenfelük Hollandia, június 2-án, meglepő módon Portugáliában. Második felkészítő összecsapásukra június 6-án kerül sor Luxemburgban, a luxemburgi válogatott ellen.

Dátum Hazai Eredmény / Óra Vendég H D V
jún 2. Hollandia 2 - 2 Skócia 1.53 4.20 6.00
jún 6. Luxemburg 0 - 1 Skócia 4.20 3.50 1.85

Skócia esélyei a 2020-as Eb-n

Mindenképp pozitívum, hogy rendezőként két csoportellenféllel szembeni találkozót is hazai pályán vívhatnak. A skót egy harcos nép, ráadásul a Tartan Army tényleg a legkülönlegesebb szurkolói csoportosulások egyike. Két probléma viszont van, az ellenfelek és a gólszerzés. Romantikus riválisnak jó Anglia, de jelenleg épp nem lúzer korszakát éli az angol válogatott, szóval nehezen verhető Skóciának. Emellett ott vannak a kiöregedő horvátok, akik annyira érzik a labdát, amennyire a skótok sosem fogják, talán harcosságban felvehetik a versenyt velük, de az első két hely a csoportban elérhetetlennek tűnik. A harmadik helyért a cseheket kellene legyőzni, ami nem lehetetlen feladat, sok múlik majd az ellenük játszott meccsen, rögtön az első körben.