Home Csapatok D csoport Horvátország

Horvátország

Felbomlott a ’90-es évek elején a több népet magába sűrítő Jugoszlávia, és a horvátok önálló államként, első lehetőségükkel élve, ki is harcolták a részvételt az 1996-os Európa-bajnokságra. Annyira jó csapatuk volt, hogy egészen a negyeddöntőig meneteltek. A 2018-ban elért világbajnoki ezüstérmük után alap elvárásuk lehet, hogy a ’96-os eredményt minimum megismételjék. A szurkolók talán nagy reményűek a végső győzelem kapcsán is, de Zlatko Dalic kulcsemberei kiöregedőben vannak, ezt mutatják az utóbbi idők rossz eredményei is. 2020-ban több csúfos vereségbe is beleszaladtak.

Horvátország színes Eb-s történelme

Horvátország a 2000-es tornát leszámítva, mindig ott volt Európa legjobbjai között a kontinenstornán. Ahogy az imént említettem is, első alkalommal kapásból negyeddöntőig mentek, aztán a későbbi győztes Németországgal nem bírtak. Az a csapat két évvel később ért be igazán, hiszen az 1998-ban a világbajnokságon a harmadik helyen végzett. A sors fintora volt, hogy pont a negyeddöntőben megint a németekkel találkoztak, de más lett a vége. Visszavágtak a horvátok, és talán sosem felejtjük el a “Deutschland, Deutschland auf Wiedersehen”-t skandáló horvát szurkolókat.

Davor Suker. Fotó: Flickr

A szép eredmények után jött egy mélypont: a 2000-es Eb-re nem sikerült a kvalifikáció. A sikerek mestere vitte el a balhét, Miroslav Blazevicet menesztették, és néhány évig csak keresték az új csapatot. Sokáig azért nem tartott a mélypont, Slaven Bilic irányításával 2008-ban megint összejött az Eb-negyeddöntő. Természetesen újfent összefutottak a németekkel, ezúttal a csoportkörben, és győzni is tudtak ellenük. A törökök aztán kifogtak rajtuk az egyenes kieséses szakaszban, de azért nem adták könnyen magukat, drámai végjátékú hosszabbítás után büntetőkkel estek ki. A legutóbbi Európa-bajnokságon a csoportból még továbbmentek, de aztán a későbbi győztes Portugália kiejtette Modricékat.

Kijutás a 2020-as Európa-bajnokságra

Mivel egy selejtező-csoportban voltunk a horvátokkal, így mondhatni testközelből láttuk, ahogy kivívják a részvétel jogát. Megleptük őket a második körben, de azt a budapesti vereséget leszámítva, nem kaptak ki. Megizzadtak ugyan Azerbajdzsánban és Walesben is, egy-egy pontot szerezve, de végül a magabiztos hazai teljesítmény megalapozta a sikert. Csoportelsők lettek, igazán nem veszélyeztette egyetlen ellenfél sem őket. Erejüket mutatja, hogy Bruno Petkovic 4 találattal lett a házi gólkirály, de mellette még 7 horvát játékos is eredményes tudott lenni, köztük védők is, mint Dejan Lovren.

Dejan Lovren. Fotó: DarioZg / Shutterstock.com

Játékuk a labdabirtokláson alapult, néha akár meddő fölénynek is tűnhetett a labdajáratásuk. Pedig volt célja, közben a labda nélküli játékosok váltották egymást vagy épp üresbe mozogtak, megzavarva ezzel az ellenfél védelmét, így megalapozva a támadás lehetőségét. Ha hozzávesszük a letámadást, tehát mikor nincs náluk a labda, és próbálják minél előbb visszaszerezni, akkor gyorsan kirajzolódik, hogy titkolt cél a hibára kényszerítés. Ha emlékszünk a Horvátország – Magyarország összecsapásra, akkor ez is eszünkbe juthat. Marco Rossi el is mondta a találkozó után, hogy 4-5 egyéni hiba okozta a vesztünket.

A horvát válogatott kulcsjátékosai

Hiába mondhatnánk, hogy de már 35 éves Luka Modric, a posztja, rutinja és tudása miatt még mindig a világ egyik legjobb játékosa. A horvátok csapatkapitánya leginkább előkészítésben és játékszervezésben jeleskedik. Védekezés kapcsán mindenképp ki kell emelni Domagoj Vida, Andrej Kramaric vagy épp a védekező középpályás Marcelo Brozovic nevét, míg támadásban Ivan Perisic neve ugorhat be sokaknak. Nagy problémának érzem, hogy a húzónevek többsége 30 felett jár, és az utánpótlás valahogy nem érkezett meg.

Horvátország felkészülési programja

Edzőtáboruk egy skót városban, St. Andrewsban lesz, majd utána két barátságos mérkőzéssel hangolnak az Európa-bajnokságra. Június elsején Örményországgal játszanak Velika Goricában, majd azt követően 6-án egy fajsúlyosabb főpróbát terveznek Belgium ellen. Ez utóbbira Brüsszelben kerül sor, aztán néhány nap múlva, június 13-án már Anglia ellen jön az első csoportmérkőzésük.

Dátum Hazai Eredmény / Óra Vendég H D V
jún 1. Horvátország 1 - 1 Örményország 1.25 5.75 11.00
jún 6. Belgium 1 - 0 Horvátország 1.80 3.60 4.33

Esélyek, tippek – mi történhet Horvátországgal az Eb-n?

A horvátok rutinja bőven elegendő volt a selejtezőkben, viszont az Európa-bajnokságon már ki fog jönni, hogy nincs igazán fajsúlyos utánpótlásuk. Luka Modric már nem képes olyan hosszú, több meccsen keresztül tartó extra klasszis teljesítményre, mint amit a világbajnokságon bemutatott, ráadásul Ivan Rakitic is visszavonult. Anglia az első körben nehéz lesz számukra, még ha vereséget is szenvednek, a tudásuk a csehek, majd skótok ellen továbbjutásra mindenképp elég lesz. A végső győzelemre nem tartom őket esélyesnek, ez már nem a vb-n látott csapat, bár az is igaz, hogy történelmük során megmutatták, nem szabad őket leírni.