Kezdőlap Elemzések Hogyan juthat a foci Eb nyolcaddöntőibe Magyarország?

Hogyan juthat a foci Eb nyolcaddöntőibe Magyarország?

2607
0

A magyar labdarúgó válogatott a franciák elleni budapesti mérkőzés során megszerezte az első pontját a 2021-es labdarúgó-Európa-bajnokságon.

Az idei kontinensviadalon 24 nemzeti válogatott vesz részt. A résztvevő csapatok 6 csoportba (A-B-C-D-E-F) lettek sorolva. A csoportmeccsek lejátszása után pedig minden egyes csoport első két helyezettje továbbjut, illetve a legjobb 4 harmadik helyezett. Gyakorlatilag 8 csapat búcsúzik a csoportkör után, a maradó 16 pedig folytatja a küzdelmet a foci Eb nyolcaddöntőiben.

Magyarország az F-csoportban szerepel, az utolsó csoportkör előtt a tabella pedig így néz ki:

Név LM Ny D V RG:KG GA Pt
Franciaország 3 1 2 0 4:3 +1 5
Németország 3 1 1 1 6:5 +1 4
Portugália 3 1 1 1 7:6 +1 4
Magyarország 3 0 2 1 3:6 -3 2

A magyar válogatott az utolsó csoportkörös mérkőzését szerdán Németország ellen játsza Münchenben, június 23-án, míg Portugália és Franciaország a Puskás Arénában lép pályára.

A nyolcaddöntőkbe való jutásért kellenek a pontok, ez biztos. Az alábbiakban láthatjátok, hogy hogyan mutat a legjobb harmadik helyezettek listája, sőt az F-csoport döntő mérkőzései az utolsóak lesznek a csoportkörben, így akkor már pontosabb képünk lesz.

Szlovákia E csoport 3 1 0 2 2:7 -5 3

Abban az esetben ha Marco Rossi legényei legyőzik Németországot, akkor nagy valószínűséggel továbbjut a foci Eb legjobb 16 csapata közé.

Hol játszana Magyarország a foci Eb nyolcaddöntőiben és kivel?

A harmadik csoportkör előtt még nehéz ezt megmondani, de elmélkedni természetesen lehetséges. Azt biztosan tudjuk, hogy Budapesten a Puskás Arénában fog pályára lépni Hollandia, mint a C-csoport győztese, ellenfele pedig az D/E/F csoport legjobb harmadik helyezettje lesz.

Az alábbiakban láthattok egy tabellát, amelyen látható az összes lehetőség:

A fenti információk alapján Hollandia öt esetben játszhat az F-csoport harmadik helyezettjével. Ehhez az alábbiak közül az egyiknek kell megvalósulnia. A legjobb négy harmadik a következő csoportokból kell, hogy jöjjön:

• ABCF
  • ABDF
  • ABEF
  • ACEF
  • ADEF

A fenti táblázatból azt is megtudhatjuk, hogy abban az esetben ha Magyarország továbbjutna, akkor vagy Hollandia, vagy a B-csoport győztese ellen szerepelhetne, aki nagy valószínűséggel újra Belgium lenne.

Megjegyzés: Egyes információk szerint Magyarország ha továbbjutna akkor a nyolcaddöntős mérkőzését nem játszhatná Budapesten, de az uefa.com-on erre utaló szabályt nem találtunk.

Mi dönt egyenlő pontszám esetén?

Az utolsó csoportkör után több csapat is rendelkezhet azonos pontszámmal, ilyenkor jogos a kérdés, hogy mi alapján döntik el, hogy ki végez előrébb. Íme az UEFA által alkalmazott kritériumok a sorrend meghatározásáért:

1. több szerzett pont az azonosan álló csapatok között lejátszott mérkőzéseken;
  2. jobb gólkülönbség az azonosan álló csapatok között lejátszott mérkőzéseken;
  3. több szerzett gól az azonosan álló csapatok között lejátszott mérkőzéseken;
  4. ha az 1–3. pontok alapján a sorrend nem dönthető el, akkor az 1–3. pontokat addig kell alkalmazni, ameddig nem dönthető el a sorrend. Ha továbbra sem dönthető el a sorrend, akkor az 5–9. pontokat kell alkalmazni
  5. jobb gólkülönbség az összes csoportmérkőzésen;
  6. több szerzett gól az összes csoportmérkőzésen;
  7. több győzelem az összes csoportmérkőzésen;
  8. ha két csapat a felsorolt első hét pont alapján holtversenyben áll úgy, hogy az utolsó csoportmérkőzést egymás ellen játsszák (azaz az utolsó csoportmérkőzés, amelyet egymás ellen lejátszottak, döntetlen lett, és a pontszámuk, összesített gólkülönbségük, az összes szerzett góljuk száma is azonos) és nincs harmadik csapat, amely velük azonos pontszámmal áll, akkor közöttük büntetőrúgások döntenek a sorrendről;
  9. alacsonyabb Fair Play pontszám (1 pont egy sárga lapért, 3 pont két sárga lapot követő piros lapért, 3 pont egy azonnali piros lapért);
  10. jobb helyezés a selejtező összesített rangsorában.

Mi dönt a legjobb csoportharmadikok esetén?